Subscribe to RSS Feed

Praca zagranica

Grupa 21 chińskich robotników koczuje pod ambasadą Chin w Warszawie. Są robotnikami budowlanymi z prowincji Szantung. Za bilet w jedną stronę i opłatę dla pośrednika wyłożyli po 80 tys. juanów (ok. 39 tys. złotych), na które składały się rodziny. Zatrudniła ich firma Turret Development na budowie Wola Tower, a także na budowach w Łodzi i Oławie. Właściciel firmy Turret Development to Michael Alter, prezes jednych z największych firmy deweloperskich w Stanach. Alter wyzyskuje pracowników-cudzoziemców w Polsce na budowach tak jak Wola Tower czy Zielony Żoliborz.

Continue Reading »
No Comments
Praca przez agencję pracy w Anglii

Czy agencja może pobierać opłatę za usługi poszukiwania pracy lub za zarejestrowanie mnie w agencji?

Główna zasada prawodawstwa dotyczącego agencji pośrednictwa pracy mówi o tym, że nie należy pobierać opłat od pracowników za usługi szukania dla nich pracy. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły, tj. w sektorze rozrywki i modelingu, obejmujące np. aktorów, modeli i sportowców.

Czy w przypadkach, kiedy agencja pobiera opłatę, istnieje maksymalna stawka, którą może pobierać?

Nie. Maksymalna stawka pobierana przez agencję jest ustalana między osobą poszukującą pracy a agencją pośrednictwa pracy. Jednak zwykle opłata:

jest oparta na zarobkach uzyskanych z pracy, którą agencja znalazła dla osoby poszukującej pracy
jest bezpośrednio zależna od kosztów dostarczenia lub produkcji pewnych rodzajów publikacji mających na celu znalezienie pracy, np. portfolio aktorów czy modeli.

Istotne jest, aby osoby poszukujące pracy wyraźnie określiły charakter usług, za które płacą i były świadome tego, że agencje mają obowiązek dostarczyć takie informacje.

Continue Reading »
No Comments